KOMPUTERY Z EFS

KOMPUTERY Z EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO

W 2004r. nasza szkoła przystąpiła do projektu: „Pracownie komputerowe dla szkół”, a w 2007r. „ Internetowe Centra Informacji Multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych”. Projekty te współfinansowane były przez MENiS oraz Europejski Fundusz Społeczny, a spośród celów jakie przed sobą stawiały wymienić można:

Pracownie:

• umożliwienie realizacji zadań szkoły wynikających z nauczania informatyki i innych przedmiotów,
  • przygotowanie uczniów do życia w globalnym społeczeństwie informacji,
  • stworzenie możliwości pomocy w integrowaniu uczniów,
  • wyrównywanie szans edukacyjnych i podniesienie jakości edukacji,
  • stworzenie możliwości wykorzystania pracowni dla potrzeb uczniów i działań w środowisku lokalnym,
  • promowanie wykorzystania technologii informacyjnej w nauczaniu innych przedmiotów w różnych wariantach organizacyjnych (lekcje w pracowni komputerowej, lekcje poza pracownią z wykorzystaniem komputera przenośnego i projektora),
  • usprawnienie komunikacji w systemie oświaty.

Biblioteka:

• ułatwienie indywidualnego zdobywania i przetwarzania informacji dostępnej poprzez sieć Internet oraz informacji multimedialnej przez uczniów i nauczycieli,
  • zwiększenie potencjału edukacyjnego bibliotek szkolnych i pedagogicznych,
  • wspieranie procesu ustawicznego kształcenia się i samokształcenia uczniów, nauczycieli, a także społeczności lokalnej,
  • wspieranie realizacji zadań szkoły zapisanych w podstawie programowej,
  • wyrównywania szans edukacyjnych młodzieży niezależnie od miejsca zamieszkania i statusu majątkowego,
  • wspieranie integracji młodzieży w aspekcie różnic kulturowych, sprawności fizycznej i intelektualnej,
  • umożliwienie uczniom, nauczycielom i środowisku lokalnemu dostępu do Internetu poza systemem lekcyjnym,
  • stworzenie szans na promocję szkoły w środowisku lokalnym.

Po długich oczekiwaniach, w grudniu 2005 r. szkoła wzbogaciła się o  nowoczesną pracownię komputerową ,a w styczniu 2008r. biblioteka naszej szkoły otrzymała Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej.

Nowo pozyskany sprzęt w wyraźny sposób podniósł jakość pracy uczniów na lekcjach informatyki oraz przyczynił się do lepszego wykorzystania dostępu do Internetu w szkole przez nauczycieli przedmiotów nie związanych bezpośrednio z informatyką.     ICIM w bibliotece szkolnej szybko stało się bardzo popularnym miejscem zdobywania wiedzy w oparciu o zasoby internetowe. Uczniowie sięgają do źródeł informacji wykorzystywanych potem na zajęciach szkolnych jak również w celu kształcenia i rozwoju własnych zainteresowań. Na serwerze otrzymanym w ramach projektu znajduje się m.in. szkolna strona Internetowa, na której przedstawiane są różnorodne aspekty działania naszej placówki.