Szkoła Podstawowa nr 9

Logo szkoły

43-300, Bielsko-Biała

ul. Piłsudskiego 47

tel. 338122612

 Na podstawie art. 37 ust. 7 RODO informuję, że Inspektorem Ochrony Danych (IOD) jest Pan Maciej Korzuch, mail: biuro@protecton.pl”.

 

Utrwalimy w pamięci

 

Projekt Edukacyjny

pt.„Utrwalimy  w pamięci”

Szkoła Podstawowa nr 9 im. Tadeusza Kościuszki

Bielsko-Biała  43-300

ul. J.Piłsudskiego 47

pod  kierunkiem:

                      Marta Dzika              opiekun   Koła   Historycznego

                      Irena Hury                opiekun   Koła   Plastycznego

                      Grażyna Puchała        opiekun   Koła  Turystycznego

 

Opiekun projektu:    Marta Dzika.

Autor projektu:        Grażyna Puchała

Organizator:

 

  III edycji Ogólnopolskiego Konkursu na projekt edukacyjny

                             "Póki nie jest za późno"

 

                  Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

                                   Łambinowice – Opole

                                           ul. Muzealna 4.

 

Cele projektu:

  • Rozbudzanie potrzeby poszukiwania, gromadzenia i dokumentowania historii.
  • Przechowywanie  wspomnień i relacji ustnych świadków historii.
  • Wdrażanie szacunku dla walki obronnej i Ofiar II Wojny Światowej.
  • Kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży.

Temat projektu:

       Bohaterska walka polskich  żołnierzy  w obronie Węgierskiej Górki.

                                  

                 

     Zamysłem autora projektu edukacyjnego  Szkoły Podstawowej nr 9 z Bielska-Białej  pt. „Utrwalimy w pamięci”   było zakorzenienie  jego   treści w dwóch obszarach  edukacyjnych : w  wychowaniu patriotycznym  i w edukacji regionalnej. Tak szerokie spektrum  zagwarantowało  projektowi    interdyscyplinarny charakter,  stworzyło szeroki wachlarz wyboru zagadnień, a uczniów skłoniło   do poszukiwania  zróżnicowanych form pracy.    Realizacja zaś  całości  projektu wymogła odejście od systemu klasowo-lekcyjnego   i rozszerzyła edukację ucznia  w środowisku pozaszkolnym.

Opiekunowie  naszego projektu  - nauczyciele – przyjęli na siebie rolę animatora,  dyskretnie wspierającego  pracę  poszczególnych  grup. To pod ich kierunkiem uczniowie nabyli wiele umiejętności i czuli się odpowiedzialni za  wypracowany efekt.

Wojny i konflikty zbrojne XX wieku to zagadnienia  niełatwe dla uczniów na poziomie  szkół podstawowych, ale  powiązanie tych tematów   z wybranymi  treściami  edukacji regionalnej  umożliwiło  włączenie się do tego  projektu uczniów  klas młodszych.

  Tematem wiodącym  naszego  projektu  jest bohaterska walka polskich  żołnierzy  w obronie Węgierskiej Górki,   którą stoczono w pierwszych   dniach  II Wojny Światowej.  Siedem prac pisemnych  na ten temat wykonano w 4 grupach po trzy osoby. Szczegółowe zagadnienia dotyczyły:

  • „Walki o południową granicę Polski”
  • Grupy Operacyjnej „Bielsko”
  • Grupy Operacyjnej „Śląsk”
  • „Systemu fortyfikacji Węgierskiej Górki”
  • „Pochodzenia nazwy miejscowości  i legend związanych z Węgierską Górką”
  • Życiorysu i fragmentu wspomnień  porucznika Stanisława Suchanka.
  • „Wybranych Miejsc Martyrologii w Bielsku-Białej”.

Węgierska Górka leży w województwie śląskim. Nazwa jednej z Grup Operacyjnych też nawiązuje  do     „Śląska”.  Dlatego najmłodszym uczestnikom projektu zaproponowaliśmy Konkurs plastyczny  pt. „Orzeł Śląski”.  Plastyka  jest formą bardzo bliską i  chętnie podejmowaną przez uczniów w tym przedziale wiekowym. Dzięki  tej formie    uczniowie dotarli   do  informacji związanych z rodowodem  ważnych symboli Śląska jako  regionu historycznego.  W ramach projektu  dzieci wykonały  plakaty:

  • Herbu województwa śląskiego
  • Herbu województwa dolnośląskiego
  • Herbu książąt górnośląskich
  • Herbu książąt dolnośląskich

Motyw „Orła” w herbie województwa  dolnośląskiego  pozwolił nam na  przełamywanie  stereotypów  w odniesieniu do odczuć   związanych z wizerunkiem orła w kolorze czarnym nie tylko wśród uczniów, ale także i  w kręgu osób dorosłych.

W plan naszego projektu celowo wpisana została różnorodność działania.   Wywiad  i  spotkanie z świadkiem historii to najważniejsze ogniowa tego projektu.  Wszyscy bardzo sumiennie się   przygotowaliśmy do  przeprowadzenia rozmowy z panem porucznikiem Stanisławem Suchankiem  w  jego miejscu zamieszkania. Wystąpił tam   nie tylko w roli  świadka historii , ale   także w roli  autora publikacji o fortach Węgierskiej Górki. 

Do tego wywiadu wspólnie opracowaliśmy   wiele szczegółowych  pytań, ale scenariusz tego spotkania  napisało życie,  nie to  obecne, ale tamto    sprzed lat.  Snuła się wolno opowieść    w rytmie tamtych dni i  tamtych zdarzeń.

Wywiad nagraliśmy  i zapisaliśmy-  zapewne do tego tekstu  jeszcze w przyszłości  nie raz  wrócimy.  Wszyscy wzbogaciliśmy się w niezwykłe  cenne doświadczenie przepełnione    szacunkiem do wieku i  podziwem dla bohaterstwa tamtego pokolenia, któremu przypadło żyć w czasie pożogi wojennej .

Oprawą spotkania z świadkiem historii była  Szkolna Uroczystości Patriotyczna pt. „Jeśli nie pamięć to, co?” .W pierwszej części   uczniowie zaprezentowali swoją zdobytą wiedzę o obronie   Węgierskiej Górki i o  śląskich herbach Mieli  też okazję do zaprezentowania swoich prac plastycznych. .     

W drugiej części uroczystości  wystąpił z bardzo ciekawą prelekcją pan Stanisław Suchanek. Jego wiedza i ujmująca osobowość zapadła  wszystkim głęboko w pamięci.

  Klamrą spinającą całość przedsięwzięcia była  przygotowana przez nas  prezentacja multimedialna pt. „Węgierska Górka-Westerplatte Południa”, która towarzyszyła wystąpieniu prelegenta. To w czasie jej trwania na slajdach  odczytana została lista Ofiar Obrońców Węgierskiej Górki i  wszyscy uczciliśmy   ten moment minutą ciszy powstając z miejsc. Uroczystość  zaszczycili   swoją obecnością uczniowie klas IV-VI oraz delegacja uczniów z zaprzyjaźnionej Szkoły  Podstawowej nr 26 w Bielsku-Białej.

Całość projektu kończy  cykl wycieczek edukacyjnych   (3 wycieczki) do fortów Węgierskiej Górki. Jedna z zaplanowanych wycieczek  już została zrealizowana. Uczniowie spotkali się z porucznikiem Stanisławem   Suchankiem  i zwiedzili forty „Waligóra” i „Wędrowiec” oraz  schron w Żywcu.

Echa tego projektu odbiły się    poza mury naszej szkoły .Wysoko został oceniony  poziom wiedzy bielskich uczniów  na temat obrony Węgierskiej Górki. Światowy Związek Żołnierzy  Armii Krajowej - Oddział Żywiec zwrócił się do nas z prośbą o krótką  relację i zdjęcia z naszej Szkolnej Uroczystości Patriotycznej celem zamieszczenia ich na swojej stronie internetowej.

   Po realizacji tego projektu wszyscy sobie uświadomiliśmy jak bardzo  głębokie są   przeżycia pokolenia, które  przetrwało wojnę.  I niezwykle istotne jest to, że oni chcą się z tymi wspomnieniami  dzielić  oraz chętnie   opowiadają o tamtych latach. Jednak to my musimy podjąć inicjatywę, to my powinniśmy  ich odszukać  w potoku codzienności, zapukać do drzwi.    Stworzyć im   warunki, do spotkania, zapewnić dojazd, ustalić oczekiwania. I wtedy obie strony  będą miały  poczucie, że zdarzyło się coś  niezwykle ważnego, że warto było, że jedni i drudzy są  sobie nawzajem bardzo potrzebni.

         Żyjemy w czasach, w których nikt nie stawia nas przed dramatycznymi wyborami. Ale tamto pokolenie  do takich wyborów było przez wojnę zmuszane. Walczyli z przeważającą siłą wroga i  z góry byli skazani na klęskę, nawet nie mieli szans na honorowe wycofanie się z walki, a jednak podjęli obronę i to do ostatniej sztuki amunicji. I ta beznadziejna jak by się wydawało walka jest tym bohaterstwem, które nas zadziwia .        

Nieuchronnie nasuwa się pytanie: Co czuła załoga fortu,  kiedy widziała, że żołnierze z innych oddziałów,     odchodzą i wycofują się z pola walki? A oni mimo to  pozostali  na swoim stanowisku bojowym  i  walczyli  dalej.  To jest dla nas   wzór niezłomnej  woli,  odwagi,  hartu i honoru.      Dlatego  trzeba   spotkania i   rozmowy  zamienić  na    Szkolne   Uroczystości   Patriotyczne ,   bo w nich jest   czas i miejsce na wspomnienia o tych, którzy polegli, odnieśli   rany  lub    przeżyli i pamiętają  tamte dni. W kalendarzu szkolnym uroczyście obchodzone są wszystkie rocznice ważnych wydarzeń państwowych, ale za mało jest spotkań, które poruszają lokalne, regionalne nie mniej bohaterskie  zdarzenia wojenne.

Dzisiaj wszyscy dysponują wspaniałym sprzętem medialnym, wystarczy nagrać rozmowę, przechować, a potem    koniecznie  to wszystko  zapisać i utrwalić, bo pokolenie wojenne opowiada  nie tylko o faktach, datach, przeżyciach,  ale o zapachach, kolorach i cieniach. I wszystko to  warto  utrwalić w pamięci.

 

                                                                          Autor projektu: Grażyna Puchała.

 

W imieniu wszystkich opiekunów naszego projektu serdecznie dziękuję Organizatorom Konkursu  „Póki nie jest za późno” - Centralnemu Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach Opolu za inspirację, która wzbogaciła nasz  dydaktyczny warsztat pracy i umocniła w przekonaniu, że rozbudzając wśród dzieci miłość do swojej małej ojczyzny i ucząc patriotyzmu nie jesteśmy z tym przesłaniem  sami, bo  wspiera nas przecież państwa naukowa placówka. Dziękujemy.

 

Wyniki Ogólnopolskiego konkursu  na projekt edukacyjny pt".Póki nie jest za późno":

II nagroda- ufundowana  przez Sejmik Województwa Opolskiego oraz Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

II.Warsztaty Edukacyjne.

Edukacja w Miejscach Pamięci Narodowej-Opole Łambinowice.

Data:  15-16.09.2011, warsztaty  dwudniowe.

Miejsce: Centralne  Muzeum Jeńców Wojennych  w Łambinowicach - Opolu.

Udział: Koło Historyczne, Koło Turystyczne SKKT „Wrzos”.

Ilość: 14 uczestników.

Opiekunowie: Marta Dzika,Grażyna Puchała.

W programie m.in.:

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu.

  • Udział w wernisażu wystawy  pt. „Aleksander Kamiński-życie służbą- służba życiem”  w siedzibie Muzeum w Opolu.
  • Udział w warsztatach edukacyjnych pt „Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach-dziedzictwo regionalne, narodowe, europejskie”.
  • Prelekcja, prezentacja multimedialna  oraz film oświatowo-dokumentalny pt. Łambinowice ( Lamsdorf ). Dzieje Obozów Muzeum-Miejsce Pamięci Narodowej.

Przejazd rowerami ścieżką historyczno-przyrodniczą w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach.

Zwiedzanie miasta Opola:

  • Wieża Piastowska
  • Amfiteatr Festiwalu Piosenki Polskiej
  • Rynek, ratusz
  • Katedra Podwyższenia Krzyża Świętego
  • Kaplica Piastowska z nagrobkiem księcia opolskiego Jana Dobrego
  • Spiżowe wrota Katedry
  • Kościół Trójcy Świętej i klasztor Franciszkanów
  • Kaplica Św.Anny zwana Piastowską
  • Sarkofag księcia Bolka III i jego żony Anny
  • Sarkofag księcia Bolesława I i Bolesława II
  • Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św.Wojciecha na Górce
  • Most Groszowy
  • Opolska Wenecja.

Członkowie i opiekunowie  Koła Historycznego i Koła Turystycznego  SKKT  "Wrzos" składają serdeczne  podziękowania Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 9 za sfinansowanie warsztatów szkolnych w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu Łambinowicach.